Navštivte naše interiérové studio JAVAB

Reference

Dětský domov, Jihlava

  • veškeré rekonstrukční a interiérové práce

 
Děti z Dětského domova mají nové bydlení

Dětský domov v Jihlavě provedl rekonstrukci řadového domu v Šafaříkově ulici, který zakoupil, aby rozšířil ubytovací prostory pro své svěřence. Nové bydlení jim usnadní cestu do společnosti a celkový průběh převýchovného procesu. Projekt byl zajištěn ve spolupráci s jihlavskou firmou JAVAB, která zrealizovala veškeré rekonstrukční a interiérové práce.

Dvě děvčata a tři chlapci ve věku 14-16 let z Dětského domova bydlí od poloviny ledna v nově zrekonstruovaném domku na Šafaříkově ulici. Řadový dům je součástí okolní zástavby, děti se tedy pohybují v prostředí, které je mnohem přirozenější, než na jaké byly dosud zvyklé. Přestože na ně dohlíží 5 vychovatelů nebo asistentů pedagoga, přestěhováním do samostatného objektu je kladen větší nárok na jejich samostatnost a odpovědnost.

Gábina, Míša, Petr, Dominik a Patrik si musí například sami vyřizovat průkazky na hromadnou dopravu, sami si vaří, perou i uklízí, mají na starosti chod své domácnosti, a udržují pořádek tak, jak je zvykem v obyčejných rodinách. Kromě těchto povinností a přípravy na vyučování děti rovněž navštěvují řadu zájmových kroužků, za nimiž samostatně dojíždějí prostřednictvím MHD.

„Toto bydlení bylo určeno dětem za odměnu. Těm, které dosahovaly dobrých výsledků ve škole a jejich chování je bezproblémové, jsme umožnili začít bydlet v novém prostředí. Jedná se o mládež s dobrou prognózou, která absolvuje vzdělávání v hlavním vzdělávacím proudu, tedy v běžných školách," uvedl ředitel Dětského domova Radek Vovsík.

"Samy děti se do nového domku těšily, dokonce se na některých pracech podílely a pomáhaly řemeslníkům firmy JAVAB například s úklidem, úpravami zahrady nebo s montáží nábytku. O to více si nyní svého bydlení váží," doplnil Vovsík.

„Rekonstrukce trvaly přibližně dva měsíce, jednalo se o opravy a vyřešení kompletního vybavení. Bylo potřeba zajistit široké spektrum jak interiérových, tak exteriérových prací. Zařizovali jsme nové podlahy, dveře, vymalování prostor, nábytek, vybavení kuchyně včetně spotřebičů a světel, součástí zakázky byly například i počítače a televizory. Byli jsme upozorněni na potřebu odhlučnění stěn, z důvodu obav okolních sousedů, že by mladí lidé mohli být občas hlučnější, proto jsme se na tento problém zaměřili, a vyhověli zadaným požadavkům. Snažili jsme se celé bydlení přizpůsobit tak, aby odpovídalo nárokům 16letých chlapců a děvčat," sdělil Michal Bílek ze společnosti JAVAB.

Projekt navýšil kapacitu Dětského domova, a umístěním do řadového domku plně integrovaného do okolní zástavby budou děti vyrůstat v prostředí zcela standardním, tedy naprosto odlišném od „klasických ústavů", což je významný krok směrem k jejich vlastní soběstačnosti a nezávislosti.